|
Załóż konto
INDIVA Justyna Szysz
Czego szukasz?
Wpisz minimum 3 znaki nazwy, kodu lub tagu by zacząć wyszukiwanie

Kolory do pokoju dziewczynki - jak je wybrać uwzględniając psychologię barw?

Kolory do pokoju dziewczynki - jak je wybrać uwzględniając psychologię barw?

Urządzając pokój dla dziewczynki chcemy, żeby był ładny i funkcjonalny. W całym tym zamieszaniu remontowym zapominamy o najważniejszej osobie, która będzie w nim mieszkać. Nasza pociecha ma określony charakter, temperament i zdolności. Wszystkie te cechy w łatwy sposób możemy wzmocnić lub osłabić. Cały sekret tkwi w kolorach. Sprawdźmy jakie kolory do pokoju dziewczynki wybrać.

Szukamy odpowiedniej kolorystyki - psychologia koloru

Przy wyborze koloru do pokoju dziewczynki warto zwrócić uwagę na zagadnienie jakim jest psychologia koloru. Dziedzina ta koncentruje się na tym jak barwa wpływa na stan fizyczny i psychiczny człowieka. Okazuje się, że to w jakich kolorach najczęściej przebywa dziecko, może wpływać na jego samopoczucie, dodawać pewności siebie, pobudzać kreatywność lub wręcz przeciwnie - rozleniwiać i podnosić poziom agresji.

Wybierając kolor do pokoju dziewczynki nie możemy zapomnieć o charakterze dziecka. Nawet noworodki zdradzają pewne cechy charakteru swoim zachowaniem. Dziecko w pokoju musi czuć się swobodnie, przyjaźnie i bezpiecznie. To w nim bawi się, uczy, odpoczywa i śpi. Oprócz tego chcemy, żeby pokój dziewczynki cieszył nasze oko. Czy da się dostosować wystrój i funkcjonalność pokoju do cech charakteru dziecka? Z pomocą przychodzi wiedza, na temat znaczenia kolorów.

Znaczenie kolorów w pokoju dziewczynki

Wiemy czym warto kierować się szukając kolorów do pokoju dziewczynki. Sprawdźmy jakie znaczenie mają kolory i jak działają na zmysły dziecka.

1. Kolory, które działają na emocje:

 • czerwony - dodaje energii, odwagi i chęci do działania. W nadmiarze podnosi poziom agresji u dziecka. Czerwień sprawdzi się w dodatkach jako akcent kolorystyczny np. na poduszkach lub zabawkach. Współgra z granatem tworząc klimat pokoju marynistycznego;
 • różowy - jasny, pastelowy róż to kolor miłości i ufności. Najczęściej stosowany kolor w pokoju małej dziewczynki. Przebywając w pomieszczeniu, gdzie dominuje ten kolor uaktywnia się wrażliwość i empatia dziecka. Cały pokój w jasnoróżowym może wyglądać mdło. Dla przełamania dodaj odrobinę szarości i bieli;
 • fioletowy - kolor, który pobudza kreatywność i sprzyja samodoskonaleniu. Dziewczynki otoczone tym kolorem cechują się rozwiniętą intuicją, zgodnie, z którą podejmują większość decyzji.

2. Kolory wprowadzające w dobry nastrój:

 • żółty - kolor słońca, ciepła, życia, działania i radości. Dziecko lubiące tę barwę jest pozytywnie nastawione do ludzi, chętniej odkrywa otoczenie, jest otwarte i radosne. Szybciej łagodzi konflikty;
 • pomarańczowy - połączenie żółci i czerwieni. Łączy w sobie cechy obu kolorów. Jak żółty - działa optymistycznie. Jak czerwony - podnosi samoocenę i dodaje energii. Co ważne, pomarańczowy jest pozbawiony negatywnych wpływów czerwonego.

3. Kolory, które relaksują, sprzyjają odpoczywaniu:

 • niebieski - kolor artystek i marzycielek. Pobudza wyobraźnie i pomaga w twórczym myśleniu. Dziecko szybciej wpadnie na ciekawy pomysł. Jasnoniebieski - sprzyja kreatywności, natomiast granat - ułatwia zasypianie, wycisza i pomaga w koncentracji;
 • zielony - harmonia z naturą. Działa uspokajająco, relaksująco i koi zmysły;
 • miętowy - kojarzymy go ze świeżością, lekkością i subtelnością;
 • brązowy i beżowy - kolory ziemi. Sprawią, że dziewczynka będzie czuła się bezpiecznie, ciepło i przytulnie w swoim pokoju;
 • biały - neutralny kolor, który sprzyja skupieniu, jednak w nadmiarze potęguje poczucie samotności. Bazowy kolor dla mebli do pokoju dziewczynki;
 • szary - bezpieczna barwa dla skrytych i nieśmiałych. We wnętrzu daje poczucie spokoju i relaksu. Pasuje do intensywnych barw, które podkreśla.

Kolory ścian w pokoju dla dziewczynki

Planując pokój dla dziewczynki stajemy przed dylematem - jaki kolor ścian wybrać? Pierwszy na myśl przychodzi kolor różowy i wszystkiego jego odcienie. To bezpieczna barwa, a inspiracji do jej wykorzystania w dziecięcych pokojach jest mnóstwo. Alternatywą dla koloru różowego jest miętowy. Wbrew pozorom - nie jest zarezerwowany tylko dla chłopców. Coraz chętniej sięgamy po niego w dziewczęcych pokojach. Możemy pójść o krok dalej i postawić na intensywny kolor ścian, pasujący do charakteru i potrzeb naszej pociechy. Ciekawym i modnym pomysłem będzie tapeta, która stworzy motyw przewodni w pokoju. Pokój marzycielki ozdobi tapeta w chmurki, a miłośniczki zwierząt tapeta w króliczki. Szukając pomysłów zobacz nasze tapety dla dziewczynek. W każdej chwili ściany można przemalować na inny kolor, a tapetę wymienić na nową.

Biała tapeta dla dziewczynki w serca, serduszka różowe, beżowe, fioletowe
Biała tapeta w serduszka różowe, beżowe, fioletowe
Łososiowa tapeta w nieregularne kropki, groszki 3 cm biało-szaro-brązowe
Łososiowa tapeta w nieregularne groszki
Miętowa tapeta w małe białe kropki, groszki, polka dot 2 cm
Miętowa tapeta w małe białe groszki 2 cm
Tapeta na ścianę różowo-szara pastelowa MAROKAŃSKA KONICZYNA
Tapeta MAROKAŃSKA KONICZYNA różowo-szara pastelowa
Szara tapeta na ścianę w GWIAZDKI i GROSZKI biało-różowe
Szara tapeta w GWIAZDKI i GROSZKI biało-różowe
Tapeta MIGOCZĄCE GWIAZDY pastelowa biało-miętowo-różowo-szara
Tapeta MIGOCZĄCE GWIAZDY
Różowa tapeta w KRÓLIKI, KRÓLICZKI białe, słodkie
Różowa tapeta w słodkie KRÓLICZKI
Tapeta ścienna chmury, chmurki 7,5-24 cm szaro-biała
Tapeta w małe i duże chmurki szaro-biała

Dodatki jako akcent kolorystyczny

W pokoju dziewczynki ważne są meble. Wybierzmy uniwersalne, które rosną z dzieckiem i mają neutralne kolory (biel, jasne drewno). To dobra baza do pozostałych kolorystycznych szaleństw z dodatkami. Przytulności dodadzą poduszki dekoracyjne, pufy, dywan i inne tekstylia. Rozwój dziecka możemy wzmocnić poprzez plakaty edukacyjne powieszone na ścianie. Do tego drewniane ozdoby z motywami zwierzęcymi, które dziewczynka może pomalować na ulubiony kolor. Z pewnością w pokoju nie zabraknie zabawek, gier i dużej ilości śmiechu. :)

Ozdobny puf stołek dekoracyjny w stylu glamour RÓŻE jasnoniebiesko różowy
Puf w RÓŻE
Ozdoba drewniana KRÓLIK na ścianę lub do postawienia
Drewniane KRÓLIKI na ścianę lub do postawienia
Makrama drewniana chmurka dekoracja do powieszenia na ścianę
Makrama na ścianę - drewniana chmurka
Szary plakat edukacyjny dla dzieci: ALFABET, ABECADŁO, LITERKI i gwiazdki
Plakat edukacyjny ALFABET - NAUKA LITEREK
Poszewka dla dzieci, na poduszkę w koniki na biegunach, kwiatki i serduszka
Poszewka koniki na biegunach, kwiatki i serduszka
Poszewka na dziecięcą poduszkę indiańska w misie, szop, lis, strzałki, pióra i tipi
Poszewka w motywy indiańskie - tipi i strzałki

Skoro już wiemy, jakich kolorów można użyć aranżując pokój dziewczynki, możemy dobrać odpowiednie dekoracje. Wybierzmy takie, które idealnie dopełnią pomieszczenie: