|
Załóż konto
INDIVA Justyna Szysz
Czego szukasz?
Wpisz minimum 3 znaki nazwy, kodu lub tagu by zacząć wyszukiwanie

Wiosenny powiew świeżości. Jak wprowadzić go do domu?

Wiosenny powiew świeżości. Jak wprowadzić go do domu?

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. By przezwyciężyć typową dla końca zimy chandrę i dodać sobie energii, warto przyspieszyć i spotęgować „efekt wiosny”, wprowadzając ją do swojego domu. Zobacz, jak to zrobić za pomocą kilku prostych sztuczek.

Wielkie sprzątanie

Hasło “wiosenne porządki” brzmi mało zachęcająco. Zwykle robimy je przed Wielkanocą, w oczekiwaniu na gości, w nerwach i w nawale pracy. Zwyczaj ten jednak wziął się nie bez powodu, i nie chodzi wcale o czujny wzrok teściowej. Od tysięcy lat, ludzie dopatrywali się w nadejściu wiosny nowego początku. Wymiatanie z izby kurzu miało symbolicznie wymieść z niej zło, po to, by stare problemy, konflikty, choroby i zmartwienia nie weszły wraz z domownikami w kolejny rok. Miotła, główny symbol i narzędzie porządków, na Śląsku była nawet tradycyjnym prezentem dla nowożeńców.

Zdaniem psychologów, zwłaszcza z nurtu zapoczątkowanego przez Carla Gustawa Junga, tego rodzaju symboliczne działania wynikają z podświadomych potrzeb człowieka i mają znaczny wpływ na jego życie. Działa tu podobna motywacja, jak w przypadku noworocznych postanowień, kiedy wielu z nas czuje się zmotywowanych do tego, by stworzyć „nowego siebie” i otworzyć „nowy rozdział”, symbolicznie odcinając się od zeszłorocznych trudności i niepowodzeń.

Plakat z dmuchawcami

Plakat z dmuchawcami

Wiosenne dodatki do domu

Wiosenny nastrój wprowadzisz za pomocą dodatków do domu. Do łask powróciły roślinne motywy, powieś więc na ścianie plakat z tego typu wzorami. Jeśli zdecydujesz się na poważniejsze odświeżenie mieszkania, tapety z wiosennym deseniem świetnie nadają się do tego, by pokryć nimi jedynie kawałek ściany, na przykład wnękę czy fragment wokół okien. W ten sposób niewielkim nakładem pracy możesz całkowicie odmienić wyraz pomieszczenia. Zmień obrus na jasny, pokryty drobnymi kwiatami lub listkami. Z sofy zdejmij puszysty, zimowy pled, a na poduszki załóż poszewki w kwieciste wzory, najlepiej z falbankami. W kuchni postaw zioła w doniczkach, pamiętaj tylko, by po przyniesieniu ze sklepu przesadzić je do większych pojemników. W ten sposób sprawisz, że mięta czy rozmaryn będą kwitły znacznie dłużej. Ziół możesz używać nie tylko do aromatyzowania potraw, ale też do robienia wody smakowej – mięta orzeźwia, rozmaryn pobudza, a melisa uspokaja.

Wiosna to czas, w którym możesz dać się ponieść i pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa, także w urządzaniu wnętrz. Odśwież swoje mieszkanie za pomocą kilku prostych trików, albo zdecyduj się na kompletną metamorfozę i wkrocz w kolejny rok z nową energią.

Biała tapeta w zielone wieńce

Biała tapeta w zielone wieńce


Biała tapeta w białe i pomarańczowe kwiaty i rośliny

Biała tapeta w białe i pomarańczowe kwiaty i rośliny