|
Załóż konto
INDIVA Justyna Szysz
Czego szukasz?
Wpisz minimum 3 znaki nazwy, kodu lub tagu by zacząć wyszukiwanie

Ślepa kuchnia – jak ją rozjaśnić?

Ślepa kuchnia – jak ją rozjaśnić?

Małe i ciemne kuchnie, w dodatku wąskie i długie to norma w starych blokowiskach. Dziś kuchnia zazwyczaj połączona jest z salonem, jednak pod koniec ubiegłego stulecia mieszkania projektowane były całkiem inaczej. Posiadacze ślepej kuchni wiedzą, jak trudną do zaaranżowania jest owa przestrzeń. Brak światła naturalnego jest w tym przypadku sporym utrudnieniem. Warto zatem poznać sposoby na rozjaśnienie takiej kuchni.

Przede wszystkim oświetlenie

Oświetlenie w wąskiej i ciemnej kuchni odgrywa kluczową rolę. Dzięki grze światła i cienia możemy nieco zmienić kształt wnętrza na bardziej proporcjonalny. Oczywiście w kuchni nie może zabraknąć głównego źródła światła, które w przypadku wąskiej, podłużnej kuchni powinno znajdować się przy wejściu. W zależności od wysokości pomieszczenia możemy zastosować lampy wiszące lub plafony:

Nowoczesna lampa wisząca do kuchni zwis kuchenny srebrny sklep dekoori.pl
Srebrny zwis kuchenny
Plafon, lampa sufitowa do kuchni, biała, szklana - sklep Dekoori.pl
Biały plafon do kuchni
Industrialna lampa wisząca loft, kuchenna, czarna, metalowa - sklep Dekoori.pl
Czarna lampa kuchenna loft

W kuchni nie możemy się również obejść bez oświetlenia dodatkowego. Na końcu pomieszczenia warto zamontować oświetlenie punktowe, a także dodatkowo oświetlić przestrzeń roboczą, czyli blaty kuchenne. Oświetlenie w kuchni powinno być jak najbardziej zbliżone do naturalnego światła. By to zweryfikować, wystarczy sprawdzić, jak bardzo światło zmienia naturalny kolor żywności.

Jasne ściany

Nic tak optycznie nie zmniejsza pomieszczenia, jak ciemny kolor ścian. Jeśli chcemy rozświetlić ślepą kuchnię, powinniśmy zapomnieć o ciemnych farbach i tapetach w kolorze brązu czy fioletu. Lekkości wnętrzu nadadzą jasne, pastelowe kolory. Takie barwy jak beż czy écru optycznie powiększą pomieszczenie, natomiast sposobem na poszerzenie wąskiej przestrzeni jest zastosowanie szerokich, poziomych pasów na ścianie. Tapetę w takim wzorze najlepiej przykleić na najbardziej odległej ścianie w kuchni.

Jasna, biało-szara tapeta w pasy poziome, skandynawska ścienna - sklep Dekoori.pl
Pasy biało-szare
Ścienna tapeta w pasy poziome szare, srebrne, kuchenna - sklep Dekoori.pl
Szare pasy
Jasna tapeta ścienna do kuchni w pasy poziome beżowo-biała - sklep Dekoori.pl
Jasne pasy beżowe

Połyskujące meble

Jeśli w naszej ślepej kuchni dominowały ciemne meble, czas to zmienić. Oczywiście nie namawiamy do tego, by je wyrzucać. Po co wydawać pieniądze na nowe meble, skoro te dotychczasowe można po prostu przerobić. Jeśli fronty szafek są gładkie, możemy się zdecydować na oklejenie ich okleiną meblową. W przypadku małej, ciemnej kuchni idealnie sprawdzą się okleiny meblowe w jasnych kolorach i koniecznie z połyskiem. Gładka, błyszcząca powierzchnia będzie odbijać światło lamp, co oczywiście optycznie powiększy pomieszczenie.

Zagwarantujmy sobie ładny widok

To, że nasza kuchnia nie jest wyposażona w okno, nie oznacza, że nie możemy w tym pomieszczeniu cieszyć się ładnym widokiem, być może nawet lepszym niż ten istniejący za murami naszego mieszkania. Jak tego dokonać? Wystarczy na ścianie powiesić obraz przedstawiający ulubiony krajobraz. W kuchni możemy więc podziwiać zimowy pejzaż lasu, rzekę lub jesienną scenerię. Otaczając obraz światłami LED, optycznie rozjaśnimy przestrzeń, a także ją powiększymy (podobny efekt uzyskamy, jeśli oprócz obrazu zawiesimy w kuchni lustro).

Obraz do kuchni ZIMA
Obraz ZIMA
Obraz do kuchni WIOSNA
Obraz WIOSNA
Obraz do kuchni JESIEŃ
Obraz JESIEŃ

Kuchnia połączona z salonem

Najlepszym sposobem na powiększenie i rozjaśnienie ślepej kuchni jest połączenie jej z salonem. Jeśli więc między tymi pomieszczeniami znajduje się ściana działowa, burząc ją, stworzymy jasną, otwartą przestrzeń, na której tak bardzo nam zależy. Oczywiście wiąże się to z wydatkami i niewielkimi zmianami w wystroju mieszkania, jednak naprawdę warto się na to zdecydować. W tak zaaranżowanym wnętrzu będziemy się czuć bardziej komfortowo.

Mówi się, że na wszystko jest sposób i jak się okazuje, na ślepą kuchnię też, a nawet nie jeden a kilka. Odpowiedni dobór oświetlenia, wykorzystanie jasnej okleiny meblowej do metamorfozy mebli oraz podświetlony obraz z pięknym widokiem to w skrócie przepis na stworzenie jasnej i przestronnej kuchni. Dostosowując się do powyższych zasad, mamy szansę na stworzenie komfortowej i rodzinnej przestrzeni, w której chętnie będą chcieli spędzać czas wszyscy domownicy.