|
Załóż konto
INDIVA Justyna Szysz
Czego szukasz?
Wpisz minimum 3 znaki nazwy, kodu lub tagu by zacząć wyszukiwanie

Kwiaty we wnętrzu - najlepsze pomysły na aranżację

Kwiaty we wnętrzu - najlepsze pomysły na aranżację

Kwiaty we wnętrzu są nie tylko naturalnym i efektownym dodatkiem o ogromnych możliwościach aranżacyjnych. Wprowadzają dobry nastrój i przyjazną atmosferę, a także mają moc odświeżania i oczyszczania powietrza. Podpowiadamy w jaki sposób wykreować wyjątkową zieloną przestrzeń w domu przy pomocy roślin. Egzotyczna dżungla, las na ścianie, a może mini-ogród owocowo-warzywny na parapecie?

Kawałek dżungli w mieszkaniu

Jeśli chcemy odtworzyć w mieszkaniu klimat tropikalnego lasu, wybierzmy egzotyczne rośliny doniczkowe, takie jak juki, draceny, różne gatunki palm, figowce, kaktusy, a także rośliny o niezwykłych kwiatostanach np. strelicje, syningie i lagerstremie indyjskie.

Najbardziej spektakularny efekt uzyskamy jeśli umieścimy wszystkie kwiaty doniczkowe w jednym miejscu obok siebie, najlepiej kaskadowo, zaczynając od najwyższych, kończąc na najniższych roślinach. Największe okazy możemy postawić bezpośrednio na podłodze, natomiast mniejsze ulokujmy na dekoracyjnych kwietnikach. Rośliny o zwisających pędach warto umieścić w wiszących doniczkach przymocowanych do sufitu.

Zestawiajmy ze sobą rośliny o odmiennych wielkościach i kształtach liści oraz różnych kolorach zieleni. Monstery o ciemnozielonych, błyszczących liściach pięknie wyglądają obok alokazji amazońskiej wyróżniającej się pięknym ozdobnym unerwieniem na liściach. Obok dostojnych fikusów postawmy hibiskusy o delikatnych drobnych kwiatach. Z kolei kaktusy połączmy z innymi sukulentami lub niezwykle dekoracyjnymi oplątwami.

Dżungla

Zielone ściany

Kwiaty we wnętrzu możemy wykorzystać też do stworzenia naturalnych zielonych ścian, którymi wydzielimy od siebie poszczególne strefy w domu. Najlepiej sprawdzą się rośliny pnące, takie jak bluszcz pospolity lub epipremnum złociste, które odpowiednio prowadzone po specjalnych podporach szybko stworzą dekoracyjną przegrodę.

W ten sposób nieinwazyjnie, a niezwykle efektownie odseparujemy kuchnię od jadalni lub wydzielimy kąt wypoczynkowy w salonie.

Zielona ściana

Las na ścianie: piękny i zdrowy

Najmodniejszą obecnie odmianą zielonych ścian są tzw. ogrody wertykalne, które powinniśmy raczej nazywać lasem wertykalnym. To specjalne panele pokryte mchem, porostami, paprociami i roślinami płożącymi znanymi z podłoża leśnego, które montujemy na ścianach. Efekt jest zjawiskowy.

Miękka, soczyście zielona powierzchnia nie tylko oryginalnie i przepięknie wygląda, a równocześnie filtruje powietrze i oczyszcza je z toksyn. Poczujemy się jak w lesie.

Ogród na ścianie

Domowy ogród warzywno-owocowy

Kwiaty we wnętrzu mogą być nie tylko piękne, ale i praktyczne. W tej roli doskonale sprawdzą się rośliny użytkowe, które przydadzą nam się do przyrządzania posiłków. Najbardziej oczywistą i najprostszą aranżacją tego typu są ogródki zielne.

Zioła w donicach są piękną ozdobą kuchennego parapetu. W efektownych mini-szklarenkach możemy też uprawiać niektóre warzywa np. pomidorki koktajlowe, paprykę oraz niektóre odmiany sałat np. rukolę, roszponkę czy endywię.

Do roślin użytkowych o niezwykłej urodzie należą też cytrusy doniczkowe: pomarańcze, mandarynki, kumkwaty, cytryny. Z pewnością nie możemy spodziewać się ogromnych plonów. Domowe plantacje pełnią raczej funkcję ozdobną, ale własnoręcznie wyhodowane owoce i warzywa są źródłem prawdziwej satysfakcji dla domowych ogrodników.

Zielnik

Z troską i dbałością

Kwiaty we wnętrzu należy odpowiednio pielęgnować. Koniecznie trzeba regularnie sprawdzać, czy na roślinach nie pojawiły się objawy chorób lub efekty żerowania szkodników. Przegląd najczęstszych chorób kwiatów doniczkowych oraz sposobów ich zwalczania można znaleźć na wielu stronach internetowych.

Zacznijmy więc przygodę z roślinami domowymi, nie bójmy się eksperymentować z kwiatami we wnętrzu i stwórzmy swój własny zielony raj w domu. Rośliny doniczkowe świetnie wyglądają w każdym stylu - pasują zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i klasycznych.


Autorem artykułu gościnnego jest Joanna Kania z portalu Hintigo.pl, dostarczającego czytelnikom najlepszych rozwiązań, porad i inspiracji dnia codziennego.