|
Załóż konto
INDIVA Justyna Szysz
Czego szukasz?
Wpisz minimum 3 znaki nazwy, kodu lub tagu by zacząć wyszukiwanie

Klasyka vs. nowoczesność - urządzamy mieszkanie!

Klasyka vs. nowoczesność - urządzamy mieszkanie!

Urządzanie mieszkania to nie bułka z masłem – w szczególności, jeśli decyzję o wprowadzeniu zmian podjęliśmy pod wpływem impulsu, bez posiadania odpowiedniej ku temu wiedzy. Oczywiście, jeśli zdecydujemy się przy tym na skorzystanie z usług osoby projektującej wnętrza, możemy być spokojni. W innym wypadku, czeka nas długa droga dylematów, które na każdym kroku przyjdzie nam rozwiązywać. Jaki kolor ścian wybrać, na jakie wyposażenie się zdecydować, które dekoracje będą pasować do reszty oraz jakim stylem kierować się przy wyborze tych poprzednich? Na to ostatnie pytanie, postaramy odpowiedzieć się w tym artykule.

Klasyka, a nowoczesność

Wśród wielu inspiracji, jakie możemy znaleźć w internecie lub prasie poświęconej tematyce urządzania wnętrz, widać bardzo wyraźnie wpływ dwóch, odwiecznie konkurujących ze sobą stylów. Styl klasyczny oraz nowoczesny stanowią najpopularniejsze oraz najchętniej wybierane rozwiązania, które w kompletny sposób nadają odpowiedni charakter każdej powierzchni mieszkalnej. Wynika to najprawdopodobniej z faktu, iż oba style mają w sobie namiastkę ponadczasowości, a także wyjątkowej estetyki.

tapeta na ścianę

Harmonia oraz pewna doza powagi, to cechy stylu klasycznego, będącego dosyć powściągliwym w szaleństwach rozwiązaniem dla każdego wnętrza. Styl ten charakteryzuje się w głównej mierze prostotą, a także umiarem, które nawiązują bardzo często do minionych epok. Klasyka czerpie głównie z XVIII wiecznych podstaw architektury oraz aranżacji – form wyposażenia, stosowanych barw oraz materiałów. W pomieszczeniach opierających się o styl klasyczny, nie ma mowy o stosowaniu futurystycznych form, czy kolorów. Nowoczesne dekoracje do domu, zostają w tym przypadku zastąpione eleganckimi detalami przedmiotów lub wysokiej jakości meblami. Te znów, powinno się rozmieścić w pomieszczeniu w odpowiedni, symetryczny sposób – tak aby zachować odpowiednie klasyczne proporcje. Chociaż styl klasyczny może niektórym kojarzyć się z nadmierną zbieraniną staroci, wnętrza urządzone w ten sposób, nie powinny pod żadnym pozorem przypominać muzeum. Częstym rozwiązaniem dla wnętrz tego typu, jest także odpowiednio dobrana tapeta na ścianę. Wzorzyste oraz stylowe tapety, dodadzą nieco staromodnego charakteru danej przestrzeni lub będą pełnić rolę idealnej dekoracji. Najważniejsze w stylu klasycznym jest jednak to, aby urządzone w nim wnętrze było po prostu eleganckie – piękne samo w sobie.

nowoczesne dekoracje do domu salon

Geometria, termin bardzo mocno związany ze stylem nowoczesnym, jest częstą cechą występującą w każdym pomieszczeniu, które zostało urządzone w tym stylu. Prostota pomieszczeń, zaakcentowana kwadratowymi, prostokątnymi lub owalnymi kształtami, stanowi nieodłączny element nowoczesności. Styl ten narodził się - wbrew wielu wyobrażeniom – w pierwszej połowie ubiegłego wieku, jako odpowiedź na wszechobecne wtedy, formy stylu klasycznego. W związku z tym, nowoczesne podejście do aranżacji wnętrz stawia duży nacisk na wykorzystywanie takich materiałów jak plastik, stal, szkło, ale również i drewno. Nowoczesne dekoracje do domu w tym przypadku, występują zazwyczaj w ciekawych formach, opierających się bardzo często o minimalizm. Osoby sięgające po styl nowoczesny dla swoich współczesnych wnętrz, decydują się na niego głównie ze względu na zamiłowanie do prostych, otwartych przestrzeni. Dzięki temu, pokój w aranżacji współczesnej jest bardzo przestronny, jasny, przejrzysty.

Klasyczna nowoczesność

Osoby niezdecydowane na żaden z dwóch powyższych stylów, nie muszą się jednak martwić. Klasyka oraz nowoczesność, chociaż posiadają zupełnie różne założenia oraz realizacje tych założeń, potrafią doskonale się wzajemnie dopełniać. Klasyczna nowoczesność, stanowi doskonały sposób na wzbogacenie mieszkania o wnętrza, w których eleganckie detale przeplatają się wraz z minimalistycznymi formami. Wykorzystane w aranżacji, nowoczesne dekoracje do domu oraz meble stylizowane na te sprzed dwóch epok, nadają przestrzeni nieco ekstrawagancji, a także ekskluzywności. Stanowią one nowy wymiar współczesności, nad którym warto się zastanowić w trakcie planowanego urządzania.

Wnętrza, w których postawiono na wykorzystanie klasycznej nowoczesności, charakteryzują się przede wszystkim prostotą – odpowiadającą przecież obu stylom, klasycznemu, jak i nowoczesnemu. Zaaranżowane w ten sposób przestrzenie są bardzo jasne, podkreślone naturalnym drewnem oraz stalą. Częstym zabiegiem jest stosowanie odpowiednich kolorów. Farba lub tapeta na ścianę nie powinna być zbyt wzorzysta, by nie obciążać zbytnio całej aranżacji. Natomiast stosowane meble, powinny być wybierane zgodnie z ich przeznaczeniem, ale także według uznania osoby urządzającej dane pomieszczenie.

nowoczesne dekoracje do domu klasyczna nowoczesność

Decyzja należy do Ciebie

Urządzanie mieszkania jest jednym z ważniejszych etapów – to od niego w głównej mierze zależeć będzie, jak będziemy czuć się w danym pomieszczeniu. Dlatego też, spośród tak wielu dostępnych teraz inspiracji oraz rozwiązań, należy wybrać te, które najbardziej będzie oddawało nasz własny charakter. Jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do wygodnych i domowych wnętrz, powinniśmy zdecydować się na styl klasyczny. Nowoczesność, jest natomiast dobrym wyborem dla każdego, kto ceni sobie minimalizm. Chcąc jednak połączyć nowoczesne dekoracje do domu z bogato zdobionymi, perskimi dywanami – powinniśmy skłonić się ku nowoczesnemu wydaniu klasyki. W końcu nic tak nie cieszy, jak udane eksperymenty z formami. Jedno jest pewne. Każdy z nas, znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.