|
Załóż konto
INDIVA Justyna Szysz
Czego szukasz?
Wpisz minimum 3 znaki nazwy, kodu lub tagu by zacząć wyszukiwanie

Japońskie wabi-sabi, czyli wnętrze idealnie niedoskonałe

Japońskie wabi-sabi, czyli wnętrze idealnie niedoskonałe

Założenia wabi-sabi brzmią jak głos rozsądku w rozpędzonym świecie nastawionym na konsumpcję. Najnowszy trend w aranżacji wnętrz zachęca do tworzenia przestrzeni pełnej spokoju, ale też niekoniecznie perfekcyjnej i dopracowanej. Takiej, w której odnajdziemy głębszy sens naszej codzienności, bez konieczności kreowania każdego zakątka domu na nieskazitelne i katalogowe. Największe piękno odkrywane jest w prostocie i upływie czasu. W jaki sposób wprowadzić namiastkę japońskiej filozofii do domu? Sprawdź w naszym artykule!

Czym charakteryzuje się styl wabi-sabi?

Styl wabi-sabi wywodzi się z japońskiej filozofii, w której „wabi” oznacza umiłowanie prostoty, a „sabi” – piękno naturalnego upływu czasu. Nurt ten stoi w kontrze do naszego konsumpcyjnego stosunku do życia. Propaguje wnętrza minimalistyczne, jednak bardzo osobiste. Bliski jest również nurtowi mindfulness – namawiającego do ćwiczenia uważności i przywiązania jedynie do rzeczy ważnych. W domu urządzonym w stylu wabi-sabi odzyskasz spokój, pozbędziesz się stresu i łatwiej Ci będzie docenić drobne przyjemności codzienności.

W pomieszczeniach kierowanych filozofią wabi-sabi przeważają materiały naturalne. Wszechobecny plastik jest wykluczony lub ograniczony do minimum. Zmiany w estetyce wnętrz warto zacząć od drobnych rzeczy - jeśli do tej pory używałaś plastikowych podkładek pod talerze czy kubki – zamień je na wykonane z naturalnego drewna.

Tak, jak wspomnieliśmy, we wnętrzach wabi-sabi cenione są przedmioty, na których widoczny jest upływ czasu. To kolejna cecha, która wychodzi naprzeciw dzisiejszemu perfekcjonizmowi oraz zimnym, białym i pustym przestrzeniom. Popękane ściany czy poszczerbione drewno, to nie powód do natychmiastowego remontu, tylko znak, że wnętrze żyje i starzeje się razem z jego domownikami. Zanim zatem wyrzucisz coś na śmietnik, postaraj się odnaleźć w tym potencjał i daj przedmiotowi drugie życie. Możesz również postawić na dodatki do domu specjalnie postarzane, jak betonowe osłonki na doniczki w kształcie greckich posągów.

Betonowa osłonka na doniczkę

Betonowa osłonka na doniczkę

Ciekawe dodatki do domu w stylu wabi-sabi

Podczas meblowania pomieszczeń warto wybierać meble proste i nadszarpnięte zębem czasu. Doskonałym miejscem na odnalezienie prawdziwych perełek może być pchli targ. We wprowadzeniu stylu wabi-sabi pomogą Ci także okleiny na meble. Dzięki nim możesz odmienić wygląd swoich mebli i nadać im naturalnego, postarzanego charakteru.

Wnętrza w stylu wabi-sabi są przytulne i ciepłe. Przeważają w nich naturalne kolory ziemi, odcienie błękitów i szarości. W salonie czy sypialni nic tak nie doda przytulności, jak odpowiednio dobrany dywan. Warto wybierać dekoracyjne dywany w modnym dziś stylu shabby chic. Wzory tych modeli zazwyczaj poprzecierane są białymi plamami. Ich geometryczne motywy zostają zaburzone, a kolorystyka jest mocno wypłowiała. Takie dywany będą idealne do wnętrz w stylu wabi-sabi.

Dywan Marine Stripes

Dywan Marine Stripes

Jeśli masz dość dzisiejszego konsumpcjonizmu, urządź w swoim domu oazę, w której będziesz mógł od niego odpocząć. Wnętrza wabi-sabi pomogą Ci przywrócić w swoim życiu spokój i harmonię. Przynajmniej w domu.