|
Załóż konto
INDIVA Justyna Szysz
Czego szukasz?
Wpisz minimum 3 znaki nazwy, kodu lub tagu by zacząć wyszukiwanie

Jak przygotować ścianę do tapetowania?

Jak przygotować ścianę do tapetowania?

Okres wakacyjny to ten czas w roku kiedy najczęściej zabieramy się za drobne remonty w mieszkaniu. Na pewno sprzyja temu nieobecność naszych dzieci w domu, które odpoczywają na koloniach oraz nasze urlopy, które tak planujemy, by móc gdzieś wyjechać, ale także „zrobić coś” w domu. Dzisiejszy wpis będzie przydatny dla każdego, kto planuje tapetowanie. Jak więc przygotować i wytapetować ścianę, by prezentowała się idealnie?

Tapetowanie nie należy do najłatwiejszych czynności, jednak przygotowując się do tego odpowiednio, możemy sobie bardzo szybko i sprawnie z tym poradzić. Nasza precyzja oraz nowoczesne tapety sprawią, że możemy stworzyć bardzo oryginalne wnętrze.

Przygotowanie ściany w nowym mieszkaniu

W zależności od tego czy zamierzamy wytapetować ścianę w nowym lub starszym mieszkaniu, sposób przygotowania ściany się różni – wszystko zależy od stanu w jakim jest ściana.

Jeśli ściany w naszym mieszkaniu są nieotynkowane, możemy tapetę przykleić tylko wtedy, gdy nie ma ona żadnych nierówności (tak jest w przypadku ściany z elementów betonu komórkowego lub silikatów murowanych na cienką warstwę). Przed tapetowaniem musimy ścianę zagruntować, a jeśli chcemy ścianę wytapetować cienką tapetą, musimy pod nią zrobić podkład z tapety izolacyjnej.

W sytuacji kiedy nasza ściana ma tradycyjne tynki, możemy wziąć się za tapetowanie po trzech-czterech tygodniach od ich ułożenia, pamiętając oczywiście o wcześniejszym zagruntowaniu.

Jeśli nasza ściana jest z płyt gipsowo-kartonowych, przed tapetowaniem musimy odczekać, aż wyschnie masa szpachlowa wypełniająca spoiny. Gdy masa będzie już sucha, należy przeszlifować łączenia i oczywiście zagruntować ścianę.

Przygotowanie ściany w starszym mieszkaniu

Jeśli planujemy odświeżyć ścianę w starszym mieszkaniu, które ma już jakąś historię, przygotowanie ściany już nie jest tak łatwe jak w powyższych przypadkach. Ściany, które „niejedno już słyszały” często są w złym stanie, w związku z czym bardziej musimy się natrudzić, by były one gotowe do nałożenia tapety. Wymienimy teraz problemy, które mogą dotyczyć naszych ścian. Pamiętajmy, że każdy rodzaj przygotowania ściany powinien być zakończony gruntowaniem.

W przypadku kiedy ściana się pyli, kruszy lub ma dużą chłonność, musimy nanieść grunt poprawiający parametry, które są za słabe.

Często jest tak, że na ścianach znajdują się plamy, których oczywiście powinniśmy się pozbyć przed tapetowaniem. Plamy należy zeszlifować, wywabić lub zamalować farbą gruntująco-odcinającą.

Nierówne ściany wymagają od nas naniesienia gruntu oraz nałożenia tapety izolacyjnej jako podkładu.

Jeśli zauważyliśmy, że tynk odspaja się od muru, musimy go skuć i wyrównać podłoże zaprawą wyrównującą lub szpachlową.

Często spotykamy się także z uszkodzoną ścianą, na której znajdują się rysy. Przed tapetowaniem należy je wypełnić elastyczną zaprawą, a na większe pęknięcia należy zastosować taśmę wzmacniającą.

W każdym przypadku kiedy na ścianie znajduje się farba, musimy zająć się jej usunięciem – zeszlifować lub zmyć jeśli jest taka możliwość.

W tym miejscu należy się także uwaga na temat samego gruntowania. Zawsze należy ścianę gruntować preparatem zalecanym przez producenta kleju. Warto także pamiętać, że ścianę za grzejnikami powinniśmy gruntować dwukrotnie.

Przygotowanie tapet

W pierwszej kolejności mierzymy wysokość ściany i tniemy tapetę na tzw. bryty. Jeśli tapeta wymaga pasowania (jest wzorzysta) – bryty powinny być dłuższe od wysokości ścian o 10 cm. Klej na nowoczesne tapety nakładamy pędzlem ławkowcem lub wałkiem z włosiem. Klej nakładamy zawsze od środka do zewnętrznych krawędzi tapety. Po rozprowadzeniu kleju musimy złożyć pasek tapety na pół i odczekać do 10 min. (im grubsza tapeta, tym dłużej). Przed nałożeniem tapety na ścianę musimy ją także posmarować klejem w dolnym i górnym pasie.

Jakie tapety wybrać?

Nasz sklep oferuje nowoczesne tapety, które zaspokoją gusta każdego. Bardzo modne są tapety w geometryczne wzory, więc może warto się na nie zdecydować? Tapety w grochy, zygzaki czy romby – możliwości aranżacji jest mnóstwo. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą tapet!