|
Załóż konto
INDIVA Justyna Szysz
Czego szukasz?
Wpisz minimum 3 znaki nazwy, kodu lub tagu by zacząć wyszukiwanie

Home office. Co wpływa na naszą wydajność w domu?

Home office. Co wpływa na naszą wydajność w domu?

Pracujesz w domu, ale nie możesz się skoncentrować i ciągle coś rozprasza Twoją uwagę? To dlatego, że pomieszczenie jest dopasowane do innych zadań i nie ma w nim warunków do pracy zdalnej. Zobacz, jak dzięki kilku trikom zmienisz swoje wnętrze tak, żeby łatwiej Ci się w nim pracowało.

Home office - chętnie, ale gdzie?

Praca zdalna to dla niektórych codzienność, jednak dla większości to zupełna nowość. Jedni radzą sobie z nią lepiej, inni nieco gorzej. Często winne jest po prostu to, że nie mamy w domu kąta, w którym możemy się skoncentrować na swoich obowiązkach. Miejsce nie zostało jeszcze dopasowane do nowej funkcji, a do tej pory służyło tylko relaksowi czy innym celom, dlatego trudno nam się przestawić na tryb pracy. Jak przearanżować pomieszczenie, aby bardziej sprzyjało wysiłkowi umysłowemu? O co powinniśmy zadbać w domowym biurze?

Nowoczesna lampka na biurko Rigorria w srebrnym kolorze

Nowoczesna lampka na biurko Rigorria w srebrnym kolorze

Jak stworzyć warunki do pracy zdalnej?

W pierwszej kolejności zwróć uwagę na 3 czynniki, które wpływają na naszą wydajność: oświetlenie, kolory i porządek. Zacznij od uprzątnięcia wszystkich rzeczy, które leżą w Twoim otoczeniu, a mogą Cię rozpraszać. Nie potrzebujesz dodatkowych kubków, czasopism, czy innych drobiazgów, które odwrócą Twoją uwagę. Schowaj je na czas pracy do szuflady lub znajdź dla nich inne miejsce.

Kiedy pozbędziesz się wszystkich rozpraszaczy, zadbaj o właściwe oświetlenie. Wiele osób pracuje albo wieczorem, albo w pomieszczeniach, w których brakuje światła. Nie pozwól, by jedynym oświetleniem był ekran komputera! Jeżeli pracujesz siedząc na kanapie, czy fotelu na pewno przyda Ci się dobrze dobrana lampa podłogowa. Odpowiednio ustawiona doświetli zarówno ekran komputera, Twoją twarz w trakcie wideorozmów oraz odręcznie robione notatki. Jeżeli pracujesz przy biurku albo stole koniecznie sięgnij po lampki biurkowe. Dzięki nim nie będziesz męczyć wzroku.

Biała tapeta w szare listki-serduszka

Biała tapeta w szare listki-serduszka

Kolejnym elementem, który może poprawić Twoją efektywność w pracy jest kolor. Wybierz nowoczesne tapety, które pozwolą Ci wydzielić przestrzeń w salonie lub sypialni, przeznaczoną właśnie na pracę. Geometryczne wzory świetnie dopasują się do praktycznie każdego pomieszczenia, a Twoje nastawienie po przekroczeniu strefy zarezerwowanej na obowiązki służbowe zmieni się w mgnieniu oka. Jeżeli czujesz, że łatwo się rozpraszasz i trudno jest Ci się skoncentrować, sięgnij po stonowane kolory. Jeżeli potrzebujesz energii do działania to kontrastowe motywy tapet na ścianę oraz plakaty motywacyjne pomogą zdynamizować przestrzeń i... Ciebie.

Plakat motywujący z napisem: Dziś jest dobry dzień na podbój Świata!

Plakat motywujący z napisem: Dziś jest dobry dzień na podbój Świata!

Dzięki tym kilku niewielkim zmianom praca zdalna stanie się przyjemniejsza, bo łatwiej będzie Ci się skoncentrować na swoich obowiązkach, zamiast błądzić myślami i wzrokiem po dobrze znanych elementach w Twoim otoczeniu. Poza tym to dobry pretekst, by odświeżyć wygląd swojego mieszkania i nadać mu bardziej funkcjonalny charakter.