|
Załóż konto
INDIVA Justyna Szysz
Czego szukasz?
Wpisz minimum 3 znaki nazwy, kodu lub tagu by zacząć wyszukiwanie

Drewno w domu – aranżacje i pomysły na dekoracje!

Drewno w domu – aranżacje i pomysły na dekoracje!

Drewno - materiał naturalny, ponadczasowy, mający zastosowanie, w każdym możliwym zakamarku naszego wnętrza. Już pierwsi ludzie na Ziemi odkryli jego ogromny potencjał. Potrzebowali go do produkcji narzędzi oraz do podstawowych elementów uproszczenia życia. Z biegiem ewolucji, zaczęliśmy wykorzystywać drewno nie tylko do budowy domów, ale również ich urządzania. Sprawdźmy, jak i gdzie możemy wykorzystać drewno.

Zalety i wady naturalnego drewna

Remont to nie lada wyzwanie. Musisz podejmować nieograniczoną ilość decyzji, a przed Tobą rozpościera się cały wachlarz możliwości. Na rynku budowlanym znajdziesz mnóstwo doskonałych, ale nie zawsze praktycznych rozwiązań. Drewno, jak każdy naturalny budulec ma swoje wady i zalety. Tych pierwszych jest zdecydowanie mniej. Ale zacznijmy od plusów.

Zalety naturalnego drewna:

  • Pasuje do nowoczesnych, jak również tradycyjnych wnętrz.
  • Drewno to ekologiczny materiał, doskonały nawet dla alergików.
  • Drewniana podłoga lub parkiet posłużą Ci długie lata, kiedy będziesz odpowiednio o nią dbać.
  • Drewno w domu tłumi dźwięki i zapobiega efektowi echa.
  • Swoim charakterem ociepli każde, nawet surowe wnętrze.
Drewniane schody, poręcze i lampy - klatka schodowa w domu
Drewniane schody i lampy sufitowe

Wady naturalnego drewna:

  • O drewniane meble i podłogę musisz dbać, konserwować specjalnymi preparatami i przede wszystkim nie myć kuchennymi detergentami. Używaj tylko tych dedykowanych do naturalnego drewna. Te czynności powinny uchronić powierzchnię przed ciemnieniem lub odbarwieniem.
  • Drewno źle znosi nagłe zmiany temperatur. Uważaj, aby drewnianych mebli nie stawiać blisko źródeł grzewczych - grzejnika, kominka lub piekarnika. A na kuchennych blatach czy stołach dbaj, aby znalazły się korkowe lub metalowe podkładki.
  • Drewno jest podatne na zarysowania i lekkie wgniecenia. Do czyszczenia używaj delikatnych ściereczek np. z mikrofibry.

Już wiesz co może być potencjalnie szkodliwe dla drewna. Znasz również korzyści płynące z posiadania go w swoich czterech kątach. W takim razie, możemy przejść do szukania miejsc, gdzie drewno będzie grać pierwsze skrzypce.

Zastosowanie drewna w salonie

Salon w tygodniowe wieczory to oaza spokoju i relaksu. W weekendy -rozgrzany parkiet do czerwoności. Drewno to materiał, który wytrzyma intensywne tupanie gości, a przy tym izoluje hałas i oszczędza uszy sąsiadom. Po imprezie, parkiet łatwo sprzątniesz, położysz dywan, na którym w spokoju będą bawiły się dzieci lub wylegiwał pies. Z drewnianych mebli przydadzą się szafka pod telewizor, komoda na bibeloty i stół. Blat stołu możesz wybrać w naturalnym kolorze, a nogi pomalować białą bejcą. Dzięki temu, stworzysz skandynawski klimat.

Drewniana komoda i stół kawowy
Drewniane meble w salonie - komoda i stolik kawowy

Kuchnia i łazienka w naturalnej odsłonie drewna

Coraz chętniej sięgamy po drewno w pomieszczeniach, w których teoretycznie nie powinno go być. Kuchnia i łazienka to miejsca narażone na zmiany temperatur i zwiększoną wilgotność. Jednak dobrze zabezpieczone, zaimpregnowane drewno posłuży na lata. W łazience, drewno ociepla zimne kafelki i tworzy klimat SPA. Z powodzeniem stosujemy je na podłodze oraz jako panel dekoracyjny zabudowy wanny czy nawet dekoracja ściany.

Łazienka w stylu skandynawskiem z drewnianą ścianą
Łazienka w stylu skandynawskiem z drewnianą ścianą (elpaisdesarah.com)

W kuchni, drewno sprawdza się jako blat lub fronty szafek, ale nigdy razem. Ciekawym rozwiązaniem jest drewniany blat i białe, matowe fronty lub drewniane fronty i marmurowy blat. Jeśli jesteś odważna, możesz zaszaleć i stworzyć jedną ze ścian w przyklejonych plastrach z drewna rożnej grubości. Dekoracja zrobi się sama.

Drewniany kuchenny blat i minimalistyczne kafle ścienne w cegłe
Drewniany kuchenny blat

Drewniane dekoracje i dodatki

Ostatnim, ważnym drewnianym elementem są dekoracje i dodatki. To one stanowią kropkę nad i w urządzaniu wnętrza. Zarówno w salonie, jak i w innym pomieszczeniu, stworzą przytulny klimat. Stołeczki z drewnianymi nogami, możesz postawić w pokoju dziecka lub zastosować jako podnóżek. Drewniane napisy, przypomną Ci, żebyś pamiętała o spełnianiu marzeń oraz obdarowywała siebie i innych miłością. Ścianę nad łóżeczkiem dziecka, możesz ozdobić girlandą z drewnianych trójkątów. A wieszaczki z motywem zwierząt będą urozmaiceniem dziecięcej szafy. Przy okazji, drewniane dodatki możesz wykorzystać do zdjęć, bo są niezwykle fotogeniczne. :)

Drewniana girlanda trójkąty
Drewniana girlanda trójkąty
Ozdobne wieszaczki dziecięce z drewna KRÓLIK
Ozdobne wieszaczki dziecięce z drewna KRÓLIK
Drewniany napis DREAM stojący lub na ścianę
Drewniany napis DREAM

Zobacz nasze ozdoby z drewna, które pasują do Twojego wnętrza.