|
Załóż konto
INDIVA Justyna Szysz
Czego szukasz?
Wpisz minimum 3 znaki nazwy, kodu lub tagu by zacząć wyszukiwanie

Ahoj marynarze! Kilka słów o stylu marynistycznym

Ahoj marynarze! Kilka słów o stylu marynistycznym

Styl marynistyczny do niedawna był domeną domków letniskowych, jednak architekci wnętrz coraz częściej aranżują w ten sposób nasze domy i mieszkania. Nie bez przyczyny. Jasna przestrzeń, ciekawe połączenie kolorów oraz niesztampowe dodatki – wszystko to sprawia, że żeglarskie aranżacje zdobyły dużą grupę miłośników. Czym kierować się podczas urządzania wnętrza w tym stylu? Wszystkiego dowiecie się z niniejszego artykułu.

Urządzanie wnętrz w stylu marynistycznym ma długą historię, albowiem sięga lat 50. Moda na tak zaaranżowane wnętrza nie słabnie po dziś dzień. Stworzenie aranżacji kojarzącej się z morzem, statkami i plażą jest czynnością nie tylko przyjemną, ale też stosunkowo łatwą. Nawet jeśli na co dzień nie interesujemy się wystrojem wnętrz i aktualnymi trendami aranżacyjnymi, trzymając się kilku zasad, będziemy w stanie bez trudu stworzyć wnętrze na marynistyczną modłę.

Po pierwsze: kolory

Dominującym kolorem we wnętrzach urządzonych w stylu marynistycznym jest biel, która powinna gościć nie tylko na ścianach, ale także w umeblowaniu. Jasne tło oraz meble sprawią, że wnętrze stanie się optycznie większe, jest to więc idealny sposób na powiększenie niewielkich przestrzeni.

Urządzając wnętrze w stylu marynistycznym, nie możemy poprzestawać tylko na bieli. Charakteru wnętrzom nadadzą elementy w różnych odcieniach niebieskiego: granatu, kobaltu czy błękitu. W tych kolorach powinny być dodatki takie jak narzuty czy poszewki dekoracyjne.

Połączenie bieli i niebieskiego we wnętrzach tworzy jasną, ale nieco stonowaną aranżację, dlatego warto jasny wystrój przełamać akcentem w mocnym kolorze. W marynistycznych wnętrzach taką funkcję spełnia czerwień. Czerwone dodatki zestawione z bielą i odcieniami niebieskiego sprawiają, że wnętrze prezentuje się modnie i w pełni nawiązuje do żeglarskiego, morskiego stylu.

Po drugie: drewno

Marynistyczny styl opiera się na naturalnych materiałach, dlatego w naszym wnętrzu nie może zabraknąć drewnianych elementów. W tym stylu rozróżniamy dwa rodzaje drewna. Może ono być pomalowane (oczywiście na biało) lub całkowicie naturalne, strukturą przypominające gałęzie wyrzucone przez morze. Sprawdzą się zatem drewniane elementy wystroju, które są nieoheblowane, wypłowiałe od promieni słonecznych z widocznymi sękami i nierównościami.

Po trzecie: naturalne tkaniny

Po naturalnym drewnie czas przejść do tkanin, które wykorzystujemy w naszych wnętrzach. W pomieszczeniu urządzonym w stylu marynistycznym świetnie sprawdzą się ręcznie tkane szmaciane chodniczki i niewielkich rozmiarów dywaniki w paseczki. Idealną ozdobą okna będą grube zasłony uszyte z płótna podobnego do żeglarskiego.

Po czwarte: dodatki

Dodatki w marynistycznym wnętrzu muszą się kojarzyć z morzem, statkiem i plażą. Dekoracje z małych muszelek, półki w kształcie łódek, figurki przedstawiające ryby, a także motyw kotwic i kół sterowych – ilość dodatków, które wpisują się w ten styl, jest ogromna. Dekoori oferuje wysokiej jakości poszewki na poduszki dekoracyjne, które idealnie pasują do marynistycznych wnętrz. Wzorzysta poszewka przedstawiająca miniaturowe latarnie morskie, statki i koła ratunkowe to świetny dodatek do pokoju naszych najmłodszych. Warto w tym miejscu wspomnieć, że chyba największymi miłośnikami stylu marynistycznego są właśnie dzieci. Figurki statków, a nawet łóżko w kształcie łódki i inne elementy dekoracyjne tworzą w pokoju dziecka idealną przestrzeń do zabawy!

Marynarskie poszewki na poduszki dekoracyjne
Marynarskie poszewki

Jeśli w naszym domu to salon lub sypialnia są urządzone w marynistycznym stylu, w nich także powinny się znaleźć poszewki ozdobne. Poduszki w marynarskie wzory i kolory będą idealnym uzupełnieniem wnętrza urządzonego w stylu żeglarskim – wystarczy na nie spojrzeć:

Marynistyczne poszewki na poduszki dekoracyjne
Marynistyczne poszewki
Granatowe poszewki ozdobne w kotwice
Poszewki w kotwice
Poszewka w czerwone paski marynarskie, marynistyczne
Paski marynarskie

Styl marynistyczny to nie tylko świetna propozycja dla szczęśliwych posiadaczy domków letniskowych, ale także dla osób, które lubią jasne aranżacje we własnym domu. Dzięki temu, że w tych aranżacjach dominuje biel, jeśli już znudzimy się żeglarskim stylem, bardzo szybko możemy zmienić wystrój – wystarczy wymienić poszewki, zmienić kolor zasłon i będziemy mogli cieszyć się całkowicie nowym wnętrzem.