|
Załóż konto
INDIVA Justyna Szysz
Czego szukasz?
Wpisz minimum 3 znaki nazwy, kodu lub tagu by zacząć wyszukiwanie

Pokój dla przedszkolaka

Pokój dla przedszkolaka

Dzieci w wieku przedszkolnym to pełne życia oraz energii szkraby, które z wielką ciekawością przyglądają się nieznanemu sobie światu. Chętne do harców, zaczynają odczuwać coraz to większą potrzebę posiadania swojej własnej przestrzeni, gdzie ich dziecięca kreatywność, znajdzie swój upust w zabawie. Rozpoczęcie przygody z uczęszczaniem do przedszkola, to bardzo ważny etap w rozwoju dla każdego dziecka, który w późniejszym czasie zdefiniuje nie tylko jego charakter, ale również wiedzę, a także umiejętności. Jak zatem przygotować bezpieczne i idealne miejsce do zabaw, aby stworzyć dobrze zorganizowany pokój dla przedszkolaka?

Po pierwsze: zdefiniuj potrzeby

Planowanie pokoju dla dzieci w wieku przedszkolnym, powinno przede wszystkim skupiać się na próbie zaspokojenia pewnych potrzeb, jakie wraz z wiekiem pojawiają się u najmłodszych. Ich wcześniejsze zdefiniowanie, pozwoli nam na zorganizowanie danej przestrzeni tak, aby ta była maksymalnie przyjazna oraz posiadała jak najwięcej przydatnych elementów, wspomagających rozwój naszego dziecka.

Pomysły na pokój dla dziewczynki w przedszkolu
Pokój dla dziewczynki w przedszkolu

Parę prostych mebelków o wątpliwej konstrukcji, skrzynka z zabawkami, nudna tapeta do pokoju dziecięcego – takiej byle jakości, należy zdecydowanie unikać. Zwłaszcza, że pokój przedszkolaka musi być miejscem bezpiecznym i wyposażonym w elementy, które wspomogą dziecko w rozwoju jego kreatywności, a także zachęcą do poznawania otaczającego go świata. W tym przypadku, warto poświęcić nieco więcej czasu na znalezienie odpowiednich mebelków, charakteryzujących się wysoką jakością. Ta znów, w znacznym stopniu wpłynie na odczuwany przez dziecko komfort, jak również jego bezpieczeństwo. Przyjazne dla rozwoju oraz zdrowia miejsce, w którym nasze szkraby będą czuły się bezpiecznie i wygodnie, to główne potrzeby przedszkolaka, jakie powinien spełniać przygotowywany przez rodziców pokój.

Po drugie: nie bój się kreatywności

Pragnąc przygotować przedszkolakowi idealny kącik zabaw, w którym dziecko będzie rozwijać swoje umiejętności oraz poszerzać wiedzę, należy samemu wyjść nieco poza ramy dorosłości. Nasza kreatywność, a także pomysłowość w trakcie projektowania pokoju dla najmłodszych, to najlepsze wyjście z sytuacji, w której nie wiemy do końca jak urządzić daną przestrzeń. Zamiast szaro-burych ścian, warto skusić się na kolorowe tapety do pokoju dziecięcego. Barwne wzorki, zabawne postacie występujące na tapetach, to pierwszy krok do zapewnienia przedszkolakowi miejsca o niezwykłym charakterze, pełnym inspiracji zachęcających go do zabawy.

Pomysł na pokój dla chłopca w przedszkolu, motyw kosmosu
Kosmiczny pokój dla chłopca w przedszkolu

Jeśli Twoje dziecko wykazuje zainteresowanie strażą pożarną, rycerzami, czy nawet królestwem księżniczek, dopasuj meble oraz dodatki w taki sposób, aby stworzyć dla niego prawdziwe odzwierciedlenie jego marzeń. Niestandardowe dodatki do pokoju, specjalnie stylizowane meble, tematyczne tapety dla dzieci, albo fantazyjne lampy w różnych kształtach – właśnie w takie rzeczy powinna celować Twoja kreatywność przy projektowaniu pokoju dla przedszkolaka.

Po trzecie: zorganizuj przestrzeń razem z dzieckiem

W trakcie planowania pokoju idealnie dopasowanego do potrzeb Twojego dziecka, pozwól również i jemu zadecydować o tym, co znajdzie się wśród jego kącika zabaw. Wspólny wybór odpowiednich rozwiązań, może okazać się niezwykle pomocny dla rodzica, jak również przyjemny dla przedszkolaka. Oczywiście nie oznacza to, iż wszystkie decyzje dotyczące wyposażenia pokoju, powinny być dokonywane na podstawie zachcianek najmłodszego domownika. Ich drobne sugestie, upodobania co do kolorów, zainteresowania są bardzo dobrą podpowiedzią dla dorosłych, przy wyborze odpowiedniej tapety do pokoju dziecięcego, mebli, czy też innego rodzaju sprzętu.

Nowoczesny pokój dla przedszkolaka, styl skandynawski
Pokój dla przedszkolaka w stylu skandynawskim

Decyzja o wspólnym wyborze elementów, jakie znajdą się w pokoju dla przedszkolaka, to przede wszystkim wspólnie spędzony czas, który w znacznym stopniu przyczyni się do wzmocnienia wspólnych więzi rodzinnych. Dzięki temu, najmłodsi będą czuli się niezwykle ważni oraz potrzebni, a możliwość współpracy z rodzicem da im poczucie, że ich zdanie również jest brane pod uwagę. Dzięki temu, nie tylko sprawisz swojemu dziecku idealny pokój do zabaw, ale także dasz mu szansę na wykazanie się. A o to właśnie chodzi – o naukę przez zabawę.