Wiosenny powiew świeżości. Jak wprowadzić go do domu?

Wiosenny powiew świeżości. Jak wprowadzić go do domu?

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. By przezwyciężyć typową dla końca zimy chandrę i dodać sobie energii, warto przyspieszyć i spotęgować „efekt wiosny”, wprowadzając ją do swojego domu. Zobacz, jak to zrobić za pomocą kilku prostych sztuczek.

Wielkie sprzątanie

Hasło “wiosenne porządki” brzmi mało zachęcająco. Zwykle robimy je przed Wielkanocą, w oczekiwaniu na gości, w nerwach i w nawale pracy. Zwyczaj ten jednak wziął się nie bez powodu, i nie chodzi wcale o czujny wzrok teściowej. Od tysięcy lat, ludzie dopatrywali się w nadejściu wiosny nowego początku. Wymiatanie z izby kurzu miało symbolicznie wymieść z niej zło, po to, by stare problemy, konflikty, choroby i zmartwienia nie weszły wraz z domownikami w kolejny rok. Miotła, główny symbol i narzędzie porządków, na Śląsku była nawet tradycyjnym prezentem dla nowożeńców.

Zdaniem psychologów, zwłaszcza z nurtu zapoczątkowanego przez Carla Gustawa Junga, tego rodzaju symboliczne działania wynikają z podświadomych potrzeb człowieka i mają znaczny wpływ na jego życie. Działa tu podobna motywacja, jak w przypadku noworocznych postanowień, kiedy wielu z nas czuje się zmotywowanych do tego, by stworzyć „nowego siebie” i otworzyć „nowy rozdział”, symbolicznie odcinając się od zeszłorocznych trudności i niepowodzeń.

Plakat z dmuchawcami

Plakat z dmuchawcami

Wiosenne dodatki do domu

Wiosenny nastrój wprowadzisz za pomocą dodatków do domu. Do łask powróciły roślinne motywy, powieś więc na ścianie plakat z tego typu wzorami. Jeśli zdecydujesz się na poważniejsze odświeżenie mieszkania, tapety z wiosennym deseniem świetnie nadają się do tego, by pokryć nimi jedynie kawałek ściany, na przykład wnękę czy fragment wokół okien. W ten sposób niewielkim nakładem pracy możesz całkowicie odmienić wyraz pomieszczenia. Zmień obrus na jasny, pokryty drobnymi kwiatami lub listkami. Z sofy zdejmij puszysty, zimowy pled, a na poduszki załóż poszewki w kwieciste wzory, najlepiej z falbankami. W kuchni postaw zioła w doniczkach, pamiętaj tylko, by po przyniesieniu ze sklepu przesadzić je do większych pojemników. W ten sposób sprawisz, że mięta czy rozmaryn będą kwitły znacznie dłużej. Ziół możesz używać nie tylko do aromatyzowania potraw, ale też do robienia wody smakowej – mięta orzeźwia, rozmaryn pobudza, a melisa uspokaja.

Wiosna to czas, w którym możesz dać się ponieść i pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa, także w urządzaniu wnętrz. Odśwież swoje mieszkanie za pomocą kilku prostych trików, albo zdecyduj się na kompletną metamorfozę i wkrocz w kolejny rok z nową energią.

Biała tapeta w zielone wieńce

Biała tapeta w zielone wieńce


Biała tapeta w białe i pomarańczowe kwiaty i rośliny

Biała tapeta w białe i pomarańczowe kwiaty i rośliny

Autor: Dekoori.pl