|
Załóż konto
INDIVA Justyna Szysz
Czego szukasz?
Wpisz minimum 3 znaki nazwy, kodu lub tagu by zacząć wyszukiwanie

Tapetowanie – na co zwrócić uwagę, aby uniknąć błędów?

Tapetowanie – na co zwrócić uwagę, aby uniknąć błędów?

Planując remont jednego z pomieszczeń, wcale nie musimy wydawać znacznych kwot na zatrudnienie licznego zastępu fachowców, których doświadczenia i tak nie jesteśmy w stanie zweryfikować. Wystarczy, że zdecydujemy się na odważny krok – samodzielne odnawianie tego, co przestało nam się podobać. Tapetowanie, chociaż kojarzy się z czymś trudnym, jest naprawdę proste i dla każdego. Wszystko zależy jednak od tego, czy dobrze przygotujemy się do podjęcia tego wyzwania. Oto niektóre z rad, które warto mieć na uwadze w trakcie samodzielnego tapetowania.

Dobre przygotowanie ściany a efekt końcowy tapetowania

Dobre przygotowanie ściany, którą zmierzamy odnowić, to podstawa każdego tapetowania. Od tego jak przygotujemy ją do pracy, będzie w dużej mierze zależał efekt końcowy. Mając do czynienia z powierzchnią pokrytą starą tapetą, bez skrupułów powinniśmy się jej pozbyć, zrywając ją (po uprzednim namoczeniu) lub stosując specjalne środki do jej uśnięcia. Oprócz tego, naszym zadaniem jest zniwelowanie wszystkich, niechcianych oraz szpecących ścianę niedoskonałości. Tapety dekoracyjne, w momencie nałożenia na ścianę z wypukłościami lub odpryskami, będą po prostu wyglądały mało efektownie i estetycznie. Przebijanie się skaz spod spodu oraz odklejanie się wybranej przez nas tapety to coś, czego przecież za wszelką cenę chcemy uniknąć. Dlatego po ewentualnym usunięciu starej tapety lub nawet farby, należy przejść do naprawy tego, co zostało nadpsute przez czas, albo przez nas samych. Ściana powinna być gładka, sucha, bez widocznych odbarwień. Jeśli nie jest zagruntowana, należy zrobić to niezwłocznie.

Wybór tapety a rodzaj pomieszczenia

Wybór tapety, zależny jest od pomieszczenia – właśnie na to należy zwrócić największą uwagę zwłaszcza, gdy mamy zamiar tapetować takie pomieszczenia jak łazienka, czy kuchnia. W pomieszczeniach tego typu, bardzo często występuje wilgoć, przez co może dochodzić do niszczenia się tapety lub jej odchodzenia od powierzchni. Rozwiązaniem na wilgoć będzie zatem tapeta winylowa, która jest odporna na działanie pary wodnej, wody, a także na ścieranie oraz otarcia. Nowoczesne tapety występują obecnie w wielu odmianach, dlatego warto poświęcić trochę czasu na dotarcie do informacji o tym, gdzie, jaka najlepiej się sprawdzi.

Tapety dekoracyjne a różne rodzaje klejów

Tapety dekoracyjne – niezależnie od swojego rodzaju - potrzebują czegoś, co w łatwy sposób połączy je z wybraną przez Ciebie powierzchnią ściany/ Dobrego kleju. Jego wybór, nie powinien odbywać się jednak na zasadzie wyboru najtańszego ze wszystkich dostępnych produktów. Zwłaszcza, że każda z rodzajów tapet, potrzebuje odpowiedniego rodzaju kleju. Aby dobrać ten najlepszy, należy uważnie przeczytać etykietę znajdującą się na opakowaniu tapety lub skonsultować to ze specjalistą. Zaniechanie tej czynności, może doprowadzić do poważnych utrudnień w trakcie naszej pracy, a także powikłań dotyczących efektu końcowego.

Tapetowanie - przygotowanie to podstawa

Nieważne, jak bardzo nowoczesne tapety wybraliśmy i jaki klej do nich zastosujemy – przykleić musimy je samodzielnie. Zatem zanim rozpoczniemy tapetowanie, najlepiej zapoznać się z darmowymi i dostępnymi w sieci materiałami informacyjnymi, najlepiej w postaci filmów instruktażowych. Dzięki temu, nasza wiedza będzie o wiele bardziej ugruntowana, a my sami, gotowi do działania. Pamiętajmy również o tym, aby przed tapetowaniem przygotować całe pomieszczenie do naszej pracy. Usuńmy wszystkie listwy, wyłączniki światła, obudowy gniazdek elektrycznych – w końcu nie chcemy odciąć sobie dostępu do prądu!