Jak wprowadzić styl marokański do wnętrza?

Jak wprowadzić styl marokański do wnętrza?

Gdzie spędziliście tegoroczny urlop? Czy była to niewielka mieścina znajdująca się nad polskim morzem, czy może wybraliście bardziej egzotyczny klimat? Coraz częściej nasze wakacyjne plany kierują się w stronę państw odległych, odmiennych kulturowo, ale przez to bardzo ciekawych, intrygujących, a przede wszystkim inspirujących. Takim krajem jest Maroko. Jak wprowadzić do wnętrza marokański styl? Na jakie kolory oraz dodatki się zdecydować? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule. Zapraszamy na wycieczkę po Królestwie Marokańskim.

Dlaczego Maroko?

Każdy, kto jeszcze nie miał przyjemności spędzenia nawet krótkiego urlopu w tym kraju, powinien poważnie rozważyć taką możliwość podczas kolejnego okresu wakacyjnego. Dlaczego? Ponieważ Maroko dostarczy nam ogromu wrażeń. Wybierając się do jednego kraju, możemy podziwiać mnóstwo atrakcji: zapierające dech w piersiach szczyty górskie, piękne plaże nad lazurową wodą, ciekawą architekturę miast, nieskończone piaski pustyni i wiele, wiele więcej. Maroko to także feeria barw, niezapomniane smaki regionalnej kuchni i orientalne dźwięki tętniących życiem miast. Czy trzeba szukać innych powodów, by zdecydować się na aranżację wnętrza właśnie w stylu marokańskim? Zdecydowanie nie.

Słów kilka o marokańskim stylu

Styl marokański ściśle nawiązuje do architektury tamtego regionu. Dominują w nim ornamenty, które często nawiązują do świata roślinnego. Obok finezyjnych i drobiazgowych wzorów, dużą popularnością cieszą się ażury, które wykorzystywane są nie tylko w meblach, ale także w dodatkach do mieszkania. W wystroju, podobnie jak w marokańskich budowlach, powinny znajdować się łuki oraz koronkowe przesłony.

W Polsce bardzo modny stał się motyw marokańskiej koniczyny, którą możemy spotkać na poszewkach poduszek, dywanach, kocach i nie tylko. Hitem ostatnich lat są nowoczesne tapety wykorzystujące wzór marokańskiej koniczyny w wielu opcjach kolorystycznych. Jeśli planujecie wprowadzić nutkę orientu do swoich wnętrz, przedstawiamy wybrane propozycje naszego sklepu:

Marokańska koniczyna - nowoczesna tapeta orientalna, biało-różowa
Tapeta marokańska koniczyna
Kolorowe poduszki marokańskie, poszewki ozdobne, biało-czarno-żółte
Poduszki i poszewki marokańskie
Orientalne pufy, stołki, taborety ze wzorem marokańska koniczyna w stylu skandynawskim
Orientalne pufy, stołki

Oczywiście w dekorowaniu wnętrza w stylu marokańskim powinniśmy znać umiar, nie możemy więc otoczyć się tylko jednym wzorem. Powyższe propozycje powinny być akcentem w pomieszczeniu, który będzie ściśle współgrał z kolorami i orientalnymi dodatkami.

Nie zapominajmy o tym, że Maroko to także wszechobecny przepych, który powinien zagościć także w naszym mieszkaniu. W dekorowaniu wnętrza zdecydujmy się na wysokiej jakości tkaniny, takie jak jedwab, atłas czy aksamit. Materiały są tak istotne, ponieważ styl marokański ma być „miękki” - w pomieszczeniach mają dominować ręcznie tkane, orientalne dywany, zwiewne tiule, baldachimy, gustowne zasłony i obrusy. Ten obrazek dopełni jeszcze duża ilość poduszek na sofie w stylowych poszewkach nawiązujących do Maroka.

Jeśliby wziąć pod lupę meble oraz dodatki w stylu marokańskim, zwrócilibyśmy uwagę na fantazyjne fronty oraz na używane materiały takie jak drewno, kamień, ceramika, metal oraz tkaniny naturalne.

Kolory Maroka

Styl marokański to nie tylko zestawienie fantazyjnych wzorów i ornamentów, ale także intensywnych barw nawiązujących do marokańskich bazarków. W aranżacji wnętrza w tym stylu warto postawić na kolory ciepłe takie jak odcienie żółtego, czerwieni, pomarańczu czy burgundu.

Jako że styl marokański w pewnym stopniu opiera się na zestawieniu ze sobą barw ciepłych i chłodnych, do naszych żółcieni i czerwieni wprowadźmy niebieskie lub zielone akcenty, wykorzystując oczywiście różne odcienie tych barw.

Jak już wcześniej zostało wspomniane, styl marokański wiąże się z przepychem, a chyba nic tak tego nie podkreśli, jak elementy złota i srebra w naszym wnętrzu. Złote tace, wazony, cukierniczka – możliwości doboru stylowych dodatków jest naprawdę wiele.

Meble w stylu marokańskim

Najszlachetniejszym surowcem Maroka jest drewno cedrowe i to zazwyczaj z nim jest kojarzone umeblowanie w stylu marokańskim. Tradycyjne meble są masywne i bogato zdobione, a przede wszystkim bardzo drogie. Wybierajmy zatem meble stylizowane i nie bójmy się odważnych kolorów.

Dodatki i dekoracje

Nie możemy mówić o przytulnym wnętrzu, jeśli nie znajdzie się w nim miejsce na dodatki i wszelkiego rodzaju dekoracje. Na podłodze powinny znaleźć się wzorzyste i kolorowe dywany, a na ścianie możemy powiesić kilim, czyli dekoracyjną tkaninę ścienną. Pamiętajmy o materiałach, czyli wcześniej wspomnianych obrusach, zasłonach – te powinny być równie wzorzyste co dywany.

Czas wspomnieć o mniejszych dodatkach, typowych dla Maroka. Latarenki z kolorowymi szkiełkami, marokańskie kosze z wikliny lub trawy morskiej czy malutkie szkatułki i pojemniki – te niewielkie przedmioty sprawią, że przebywając w naszym domu, przeniesiemy się na tereny północno-zachodniej Afryki.

Nie każdemu odpowiada sterylny styl skandynawski czy surowe industrialne wnętrza. Czasem możemy mieć ochotę na odrobinę egzotyki. Nie ograniczajmy się do wakacji spędzonych w urzekających, tajemniczych miejscach, a pozwólmy sobie na przeniesienie tego intrygującego świata do naszego mieszkania. Tym sposobem codziennie będziemy się czuć tak, jakbyśmy byli daleko stąd... 

Autor: Dekoori.pl