|
Załóż konto
INDIVA Justyna Szysz
Czego szukasz?
Wpisz minimum 3 znaki nazwy, kodu lub tagu by zacząć wyszukiwanie

Donice betonowe - gdzie się sprawdzą?

Donice betonowe - gdzie się sprawdzą?
Donice z betonu są pięknym tłem dla zieleni roślin ozdobnych.

Donice betonowe to nowoczesny element wyposażenia. Gdzie najlepiej pasuje? W uprawie jakich roślin się sprawdzą donice betonowe? Dowiesz się na blogu.

Donice betonowe - dlaczego je kochamy?

Donice betonowe w ostatnim czasie zaczęły dominować w sklepach ogrodniczych. Beton, jako tworzywo architektoniczne, jest bardzo modnym elementem. Początkowo beton w przestrzeniach pełnił funkcję nawierzchni, obecnie z betonu wykonuje się elementy dekoracyjne, w tym również donice.

Beton architektoniczny jest tworzywem o licznych zaletach, dlatego tak chętnie wykorzystuje się go w aranżacji wnętrz i ogrodów. Przede wszystkim to materiał odporny na czynniki atmosferyczne i mechaniczne. Beton bardzo dobrze opiera się oddziaływaniu pogody. Nie wymaga impregnacji. Jego cechy są stałe i niezmienne, niezależnie od warunków, w jakich go użytkujemy. Dodatkowo beton przeciwstawia się uszkodzeniom mechanicznym - ścieranie, zarysowania, czy spękania, przytrafiają się w jego przypadku, bardzo rzadko.

Donice z betonu są pięknym tłem dla zieleni roślin ozdobnych.
Donice z betonu są pięknym tłem dla zieleni roślin ozdobnych.

Beton jest mało wymagającym materiałem - nie wymaga impregnacji, ale również jego czyszczenie jest zbędne. Do betonu nie przylegają zanieczyszczenia, a chropowata struktura zawsze wygląda dobrze. Donic betonowych nie musimy myć, jest to więc idealna propozycja dla osób zapracowanych.

Niewątpliwie jednak donice betonowe zostały docenione przede wszystkim za swój niepowtarzalny design - surowy materiał, niepowtarzalna struktura - to coś, czego nie da się podrobić. Każda donica betonowa jest wykonywana bardzo starannie, a efekt, który się uzyskuje na każdej z donic, jest inny, wyjątkowy. Dlatego donice betonowe są unikatowe, a każda stanowi małe dzieło sztuki.

Struktura donic betonowych jest niepowtarzalna.
Struktura donic betonowych jest niepowtarzalna.

Niewątpliwą zaletą jest tu również kolorystyka donic z betonu - szarość, w wielu odcieniach, to barwa, która pasuje do każdej innej. Kolor szary nie dominuje, łatwo go łączyć z innymi barwami - kolor szary to idealne tło dla zieleni roślin.

Liczne zalety to cechy, które spowodowały upowszechnienie się donic betonowych. Jeżeli wiemy już dlaczego warto je mieć, to teraz sprawdźmy - gdzie będą dobrze wyglądać?

Donice betonowe - do jakich miejsc?

Donice betonowe to modny dodatek, dlatego przykuwają uwagę w przestrzeni. Możemy więc wiele zyskać, wykorzystując je w aranżacji. Do jakich miejsc pasują?

Przyjęło się, że beton to tworzywo idealne do stylu nowoczesnego, industrialnego. Tak początkowo kojarzył się beton - jak surowe tworzywo, które dominowało w fabrykach i przestrzeniach publicznych. Dlatego donice betonowe wykorzystuje się we wnętrzach urządzonych w stylu loftowym, przemysłowym, nowoczesnym. Idealnie współgrają z metalowymi konstrukcjami mebli, czy detali architektonicznych z metalu i szkła, w przestrzeniach stylu loftowego.

Donice z betonu tworzą harmonijne wyposażenie we wnętrzach industrialnych.
Donice z betonu tworzą harmonijne wyposażenie we wnętrzach industrialnych.

Surowa faktura betonu to eleganckie, ale skromne wyposażenie - dlatego donice z betonu będą dobrze wyglądać w przestrzeni minimalistycznej i skandynawskiej. Nie obawiajmy się chłodu tych donic we wnętrzach skandynawskich, w połączeniu z drewnem i światłem, stworzą przytulny nastrój.

Obecnie wiemy, że beton można ładnie komponować w każdym współczesnym wnętrzu - dlatego donice z betonu możemy wykorzystać na rodzinnym tarasie, oraz w ogródku restauracyjnym. Donice z betonu będą modną wizytówką, dzięki której nasza przestrzeń zyska stylowy wygląd.

Donica betonowa przystosowana do warunków zewnętrznych
Betonowe pojemniki na rośliny sprawdzą się nawet na rodzinnym tarasie.
Betonowe pojemniki na rośliny sprawdzą się nawet na rodzinnym tarasie.

O czym należy pamiętać, posługując się donicami z betonu? Mają one niestety jedną wadę - są ciężkie. Dlatego jeżeli chcemy stworzyć aranżację z donic betonowych, musimy uwzględnić ich ciężar. Wyposażenie w donice betonowe w ogrodach na dachu, na balkonie, czy tarasie musimy uzgodnić z inspektorem budowlanym, zwłaszcza gdy chcemy wykorzystać więcej niż 2-3 duże donice. Pamiętajmy, że do znacznego ciężaru betonu trzeba dodać ciężar podłoża i roślin.

Ciężar donic betonowych jest utrudnieniem w ich użytkowaniu - przesuwanie, aranżowanie, pielęgnacja posadzonych w nich roślin, z powodu masy, są mniej swobodne.

Donice betonowe - dla jakich roślin?

Donice betonowe możemy wykorzystać w aranżacji przestrzeni ogrodowej, oraz wnętrz. Również, jeżeli chodzi o uprawę roślin, beton nie stawia ograniczeń - ale z jakimi gatunkami będzie wyglądał najlepiej.

Zdecydowanie donice betonowe to piękny duet z roślinami o pokaźnych wymiarach. Duże donice betonowe w zestawieniu z drzewami np. klonami japońskimi, brzozami, dębami i grabami o barwnych liściach, wyglądają wspaniale. Monumentalne donice, które możemy kupić na indywidualne zamówienie, a tym samym dopasowane do naszych wymagań, będą skrojone dla tych największych roślin hodowanych na tarasie. W donicy z betonu pięknie wyglądają iglaki - sosna górska, świerk biały conica, czy nawet jałowce, stanowią dobre połączenie z szarością betonu. Kompozycje z drzew i krzewów, możemy wypełnić mchem, lub bylinami np. żurawkami o barwnych liściach, barwinkiem, runianką. Donice z betonu, dzięki swojej wytrzymałości i masie, będą bezproblemowym pojemnikiem nawet dla tak dużych roślin - utrzymując je w ryzach.

W donicy betonowej możemy bezpiecznie posadzić drzewa i krzewy.
W donicy betonowej możemy bezpiecznie posadzić drzewa i krzewy.

Ale w donicy betonowej możemy z powodzeniem uprawiać nie tylko byliny, albo gatunki jednoroczne. Nie ma chyba ładniejszego połączenia, niż beton i trawy ozdobne. Ostnica, rozplenica, miskany i turzyce, to tylko nieliczne propozycje, które dobrze jest zestawić z betonowym pojemnikiem. Poszukując sezonowych dekoracji koniecznie musimy w donicy z betonu posadzić lobelię, werbeny, albo tunbergie i starce.

Jednak donice z betonu oferują nam również spore możliwości we wnętrzach - możemy w takiej donicy posadzić gatunki roślin domowych o intensywnie zielonych liściach np. zielistkę, zamiokulkas, skrzydłokwiat czy też tych kolorowych - cordyline, kaladium lub kroton.

Jak sadzić rośliny w donicy betonowej?

Sadząc rośliny w donicy betonowej, musimy wykonać drenaż. Drenaż zapewnia swobodny odpływ wodny z obrębu korzeni, dzięki czemu roślina nie choruje. Jak wykonać drenaż?

Najlepiej sprawdzi się keramzyt, który musimy wsypać na dno donicy. Grubość tej warstwy to od 2 do 10 cm, w zależności od wysokości donicy. Jeżeli kupujemy donicę na zewnątrz, powinna mieć w dnie otwór odpływowy, który odprowadzi nadmiar wody np. z opadów.

Kwadratowa donica Fiberglass z imitacji betonu
Pojemniki z betonu dają nam duże możliwości również we wnętrzach.
Pojemniki z betonu dają nam duże możliwości również we wnętrzach.


Gdy w donicy z betonu sadzimy rośliny wieloletnie, i będziemy uprawiać je na zewnątrz cały rok, warto wykonać izolację. W tym celu, pomiędzy ścianką donicy, a podłożem, musi znaleźć się styropian. Styropian chroni korzenie przed mrozem, oraz nagrzewaniem się w czasie lata.

Donice betonowe, dzięki swoim licznym zaletom, są bardzo chętnie wykorzystywane . Sprawdzają się we wnętrzach i w ogrodzie, podkreślają nowoczesny i industrialny charakter. Donice z betonu to doskonała propozycja dla osób zapracowanych i ceniących sobie wygodę - nie sprawiają kłopotów, nie trzeba ich impregnować, dlatego warto je mieć u siebie.

Wpis powstał we współpracy z Ogrodolandia.pl